ویدیو صید ماهی در دهانه رودخانه فریدونکنار
اخبار فریدونکنار

ویدیو صید ماهی در دهانه رودخانه فریدونکنار

صدرا حسینی

07 اسفند 99

در آخرین ماه امسال صیادان خوش شانس بودند و طوفان و امواج دریا به کمک آنها آمدند. ماهی های سفید درشتی که به واسطه امواج طوفانی دریا به سمت ساحل کشیده شده بودند توسط تورهای ماهیگران (در زبان مازنی به تورهای ماهیگیری سالیک می‌گویند) صید شدند. دقیقا در روزهای نزدیک شب های عید نوروز که طبق سنت سفره های مازندرانی ها با غذای خوشمزه سبزی پلو و ماهی پر می‌شود.

چوب راش و کاربرد های آن چوب نامه

چوب راش و کاربرد های آن

چوب راش اصطلاحی است که در ایران برای چوب هایی بکار می رود که در زبان انگلیسی beech نامیده می شود چوب راش یکی از انواع چوب ها است که در ایران بیشتر در جنگل های شمال کشور دیده می شود. چوب راش چوبی ایده آل برای نجاران و مبل سازان است. این چوب یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت پایه میز و مبلمان می‌باشد , علاوه بر استفاده از چوب راش در صنعت مبلمان در درب سازی , بوفه سازی , ساخت پله و دست انداز , ساخت کفپوش و کف پله , انواع صندلی مانند صندلی های لهستانی , ساخت میز , منبت آماده چوب راش نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد .

منتخب سردبیر

عناوین بیشتر

جدیدترین عناوین

تاریخچه پرورش برنج به عنوان غذایی محبوب برنج نامه

تاریخچه پرورش برنج به عنوان غذایی محبوب

صدرا حسینی

07 اسفند 98

برنج، به عنوان عضوی از خانواده غلات، پر کاربردترین ماده غذایی مورد استفاده توسط بخش قابل توجهی از جمعیت جهان بخصوص آسیای شرقی می باشد از لحاظ میزان تولید، برنج پس از نیشکر و ذرت بیشترین میزان تولید را بنابر آمار اعلامی از سوی سازمان فائو "سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد" دارا می باشد. برخی از مورخین سابقه تاریخی برنج ایرانی را به اواخر دوره ساسانیان نسبت داده اند و معتقدند که در دوران سلطنت انوشیروان، برنج، به عنوان هدیه ای از هندوستان به ایران آورده شد، هدیه ای که با استقبال حاکمان همراه شد و از آن پس برنج به عنوان یکی از غذاهای اصلی ایرانیان شناخته شد. اما شواهد حکایت از آن دارد که از دوران هخامنشی به طور قطع برنج در ایران کشت شده است. آن زمان برنج بیشتر در ایالت های خراسان و مازندران و گیلان پرورش داده می شد.

مطالعه بیشتر
روش های نگهداری برنج خام در خانه برنج نامه

روش های نگهداری برنج خام در خانه

صدرا حسینی

31 شهریور 99

برنج یکی از مواد غذایی پرطرفدار در ایران است و همچنین تولید و کشت آن نیز در ایران به خصوص در نواحی شمالی به وفور انجام می شود. این ماده غذایی که جزء غلات محسوب می شود ممکن است در برخی از پرایط نامطلوب دچار آفت زدگی و فاشد شدن شود پس نکاتی را باید در رابطه با روش های صحیح نگهداری آن ذکر کرد.

مطالعه بیشتر
روش صحیح دم کردن چای ایرانی چای نامه

روش صحیح دم کردن چای ایرانی

صدرا حسینی

05 مرداد 99

دیر رنگ گرفتن چایی اصیل سنتی ایرانی نشانه نامرغوب بودن چای طبیعی نیست بلکه این خاصیت ذاتی اغلب گیاهان دارویی با ارزش همچون گل گاوزبان، آویشن و... می باشد. با وجود کیفیت بالای چای خالص ایرانی و عاری بودن از هرگونه اسانس و ماده افزودنی و فواید بسیاری که دارد، هنوز جایگاه خود را در سبد خانوار هموطنان عزیزمان پیدا نکرده است.یکی ازدلایل عمده آن شاید، کم حوصلگی و عدم آشنایی کامل نسبت به شیوه اصولی طبخ چای مخصوصا چای سنتی و طبیعی ایرانی می باشد که نقش تعیین کننده در رنگ و عطر و کیفیت چای دم کشیده دارد. اما با رعایت برخی نکات می توان یک چای خوش رنگ و خوش طعم به ارمغان آورد.

مطالعه بیشتر
ممنوعیت فصلی واردات برنج خارجی از ابتدای شهریور ماه سال ۱۳۹۹ اخبار کشاورزی

ممنوعیت فصلی واردات برنج خارجی از ابتدای شهریور ماه سال ۱۳۹۹

صدرا حسینی

01 شهریور 99

در طی دستور جدید ستاد تنظیم بازار مبنی بر ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای شهریور ماه سال ۱۳۹۹ تا ابتدای آبان ماه همین سال، ثبت سفارش های واردات برنج ممنوع شد. طبق گزارش معاون فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران، جناب دکتر ارونقی واردات ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۹ شاهد حدود 18 درصد کاهش واردات برنج نسبت به ۵ ماه نخست سال گذشته بوده ایم.

مطالعه بیشتر
معرفی گردشگری شهرستان فریدونکنار (مرکز برند برنج ایرانی) معرفی فریدونکنار

معرفی گردشگری شهرستان فریدونکنار (مرکز برند برنج ایرانی)

صدرا حسینی

21 اردیبهشت 99

شهرستان فِرِیدونکِنار یکی از شهرستان‌های ساحلی استان مازندران است که میان بابلسر و محمودآباد قرار گرفته و از طرف جنوب، به شهرستان بابل وشهرستان آمل متصل است. از جاذبه‌های گردشگری شهرستان می‌توان به تالاب بین‌المللی که سالیانه میزبان میلیون‌های پرنده مهاجر از سیبری برای زمستان گذرانی است تا سواحل بکر دریای کاسپین و جنگل‌های جزین و سوته و آب‌بندان‌ روستاهای شهرستان و باغ پرندگان واقع در شهر فریدون کنار اشاره کرد. این شهرستان، تنها زیستگاه درنای سیبری است که فقط یک گونه از آن به ایران مهاجرت می‌کند. این شهرستان مرکز ماهی و برنج استان محسوب می‌شود و معمولاً حتی ماهیگیران استانهای شمالی به خاطر سود بیشتر ماهیان خود را در بازارماهی این شهر بفروش می‌رسانند، برنج طارم فریدونکنار از شهرت بسیاری در ایران و حتی کشورهای خاورمیانه دارد. شهرک‌های خزرشهر شمالی و خزرشهر جنوبی و ...از شهرکهای بزرگ، قدیمی، زیبا و همچنین، توریستی شهرستان فریدونکنار محسوب می‌شوند که جزء شهرک‌های معروف مازندران و کشور به حساب می‌آیند.

مطالعه بیشتر
تبلیغات
با انواع چای آشنا شوید چای نامه

با انواع چای آشنا شوید

چای، نوشیدنی محبوب بیش از نیمی از مردم جهان است و علاوه بر طعم مطلوب آن دارای خواص بسیاری برای سلامتی انسان می باشد و دارای انواع مختلفی است که بر اساس میزان اکسیداسیون گیاه آن به 4 گروه اصلی تقسیم شده است: چای سفید، چای سبز، چای اولانگ و چای سیاه.

مطالعه بیشتر
برنج دونوج یا راتون .چیست؟ برنج نامه

برنج دونوج یا راتون .چیست؟

صدرا حسینی

01 شهریور 99

بعد از برداشت برنج کشت اول، کشاورزها ساقه‌های شلتوک را بریده و زمین را آبیاری می‌کنند. سپس به زمین زمان می‌دهند تا برنج‌هایی که در دور اول رشد نکرده بودند، رشد کرده و یا ساقه‌های جدیدی از ریشه‌های برنج بیرون آیند و خوشه‌های برنج تشکیل شوند. در این مرحله به هیچ وجه کاشت جدید انجام نمی‌شود بلکه فقط به برنج‌های قبلی که به مرحله برداشت نرسیده بودند، فرصت رشد داده و مراحل کاشت برنج از مرحله آبیاری به بعد تکرار می‌شود. در این زمان اگر آبیاری، کوددهی و سم‌پاشی برنج به خوبی انجام شود، محصول باکیفیتی به دست می‌آید که بسیار خوش‌طعم است. محصول به‌دست‌آمده از این برداشت بسیار کم است. به این برنج، برنج چین دوم یا دونوج میگویند. برنج دونوج در استان گیلان با اسم برنج راتون هم شناخته می‌شود.ww

مطالعه بیشتر
مراحل کاشت برنج برنج نامه

مراحل کاشت برنج

صدرا حسینی

16 آبان 99

برای تولید برنج که به عنوان یکی از غذاهای محبوب در سر تاسر جهان بویژه در قاره آسیاست مراحل بسیاری انجام می شود که در طی مراحل کاشت داشت و برداشت این محصول باید به نکاتی توجه کرد که در این متن به اختصار توضیح داده شده است:

مطالعه بیشتر
برنج پاربویل چیست و آیا سالم است؟ برنج نامه

برنج پاربویل چیست و آیا سالم است؟

موسی حسینی

21 اردیبهشت 99

برنج پاربویل (parboiled) برنجی است که قبل از تبدیل کردن شالی برای مصرف غذایی درون غشای خارجی اصلی خودش تا حدودی پخته می شود. هنگام تبدیل برنج به برنج پاربویل برخی مواد مغذی قابل انحلال در آب که درون پوسته خارجی شالی قرار دارند به درون بخش نشاسته ای دانه برنج منتقل می‌شود که این اتفاق باعث کاهش هدر رفتن این مواد مغذی هنگام تبدیل شالی به برنج سفید می‌شود. بعلاوه، پاربویل آنزیم هایی که چربی موجود در برنج را تجزیه می کنند غیرفعال می‌کند. این امر به جلوگیری از خشکی و فاسد شدن برنج و افزایش ماندگاری برنج می کند. برنج سبزیجات ممکن است قند خون شما را به اندازه سایر انواع برنج افزایش ندهد. این ممکن است به دلیل داشتن نشاسته مقاوم و مقدار پروتئین کمی بالاتر باشد.

مطالعه بیشتر

جدیدترین ویدیوها

عناوین بیشتر

جدیدترین ویدیوها

عناوین بیشتر